P08: Visar olympisk klass

2020-05-03 15:29

På ett soligt Mellanhedens IP hälsade FC Bellevue idag BK Olympic (året äldre) välkomna till 9-mannamatch. Motståndarnas namn för tankarna till grekiska gudasagor och hjältedåd, men det skulle visa sig att det inte räckte långt mot Bellevues titaner på planen.

Matchkonditionen var det definitivt inget fel på idag när Bellevue rivstartade ute på plan. Med stor kreativitet, god bollkontroll och ett härligt rörelsemönster radade Bellevue upp målchans efter målchans. I den 12:e matchminuten passar Theo så stilsäkert Teo som tryggt slår in 1-0. Idag var det mycket trafik framför Olympics mål när Bellevue kom farande på plan och två minuter innan pausvilan pressar Bellevue och stör Olympics uppspel, så att Jack kan hålla sig framme och styra in 2-0.

10 min in i andra halvlek pressar ett inte alls ofarligt Olympic på, och ett lite mer stillastående Bellevue fick se bollen rulla in i nätmaskorna, 2-1. Därefter kom det ett antal fina skott mot Bellevuemålet, och en viss oro spred sig i Bellevueklacken, men dagens keeper Enrik visade klass och gjorde fenomenala räddningar! Istället vände åter spelet och precis som i slutet av första halvlek är det tröja nr 20, Jack, som återigen sätter bollen i nätmaskorna och återställer lugnet hos klacken. 

I tredje halvlek behåller Bellevue greppet, och även om det fanns chanser åt båda hållen, så hade Bellevues fina lagmaskineri god koll på läget. Ett bra samarbete varvades med fina individuella prestationer. Det var gott om fina hörnor i denna match och det var nära mål flera gånger, men slutresultatet 4-1 fastställdes genom ett spelmål, som Kevin placerade in från sidan. 

 

Laget: Enrik, Carl, Måns, Elliot, Denni, Theo, Gustav H, Teo, Melvin, Jack, Kevin, Viggo

Coach: Tobbe

Foto & referat: C & J Malmsten

Nyhetsarkiv

GåBoll

Följ oss på sociala medier!

Instagram