A-laget: Bra spel men för många sumpade målchanser

2018-06-16 22:32
Team A-laget på Möllevallen i Skanör. Möllan i bakgrunden! Resultat 1-1 (0-0)
Team A-laget på Möllevallen i Skanör. Möllan i bakgrunden! Resultat 1-1 (0-0)
Inspirerade av den fantastiska VM-matchen Spanien-Portugal reste Bellevue’s A-lag till Möllevallen för bortamöte mot Skanör. Bellevue hade matchplanen klar och tog direkt kommandot med sin höga press. I första halvlek radade man man upp chanser och man hade även 3 träffar i virket utan att få utdelning. Men 0-0 stod sig halvleken ut. 
I andra halvlek fortsatte Bellevue sitt fina spel och tryckte tillbaka Skanör, och i den 60 min stressade man fram ett misstag som Oliver Kihlberg förvaltade på bästa sätt när han kunde rycka sig fri centralt och välförtjänt placera in 0-1. Men i 75:e min kom kallduschen när Skanör kvitterade på en frispark i vänster ytterzon som nickades in. Men Bellevue höjde tempot och på de sista 15 minuterna vaskade man fram ytterligare 5 jättechanser, men fru fortuna stod i Skanörs mål och bollen hamnade omfattbart inte i mål. Matchen slutade 1-1 och det kändes lite surt att Bellevue fick resa hem med bara en poäng. Men spelet gladde och man är fortsatt med uppe i toppen av serien.
Onsdag den 20/6 spelas vårens sista match mot Lindeborg hemma på Malmö stadion kl 19. Kan man leverera samma fina spel då är chanserna goda för en ny trepoängare. 
Forza Bellevue

Nyhetsarkiv

GåBoll

Följ oss på sociala medier!

Instagram